Делба на съсобствен имот, след прекратяване на брака
Обикновено въпросите свързани със собствеността и ползването на семейното жилище се поставят за решаване след приключване на бракоразводният процес. Редки са случаите, в които съпрузите доброволно уреждат въпросите свързани със съсобствеността по отношение на често единственото придобито по време на брака жилище.
Във връзка с това, възникват много въпроси у вече бившите съпрузи и понякога, дори и положили усилия, те не могат да разрешат възникналите между тях спорни ситуации доброволно. Това налага намесата на съда, който следва да разреши възникналия гражданско правен спор между бившите съпрузи – съделители в делбеното производство.
В този случай, при образувано съдебно производство за делба на неподеляем жилищен имот, придобит по време на брака и в режим на съпружеска имуществена общност, често се поставя въпросът може ли този имот да бъде възложен на някой от съделителите – бивши съпрузи и да не бъде изнасян на публична продан.
Съгласно чл.349 от ГПК aко неподеляемият имот е жилище, което е било съпружеска имуществена общност, прекратена с развод и бившият съпруг, на когото е предоставено упражняването на родителските права по отношение на ненавършилите пълнолетие деца от брака не притежава друго собствено жилище, то този бивш съпруг може да поиска от съда да постави в негов дял и в изключителна негова собственост придобития по време на брака жилищен имот. Съдът ще постанови уравняване на дела на другия бивш съпруг с други имоти или с пари.
Следва да се има предвид, че имотът предмет на делба, трябва да е жилищен имот по предназначение и да бъде реално неподеляем, т.е. да няма възможност от него да се обособят реално две или повече жилища. Необходимо е целият имот да бъде придобит в режим на съпружеска имуществена общност. Тази възможност не може да се приложи по отношение на имот, който е придобит в съсобственост с трети лица.
Само този съпруг, който реално упражнява родителските права, по отношение на родените от брака и ненавършили пълнолетие деца, може да поиска възлагане на неподеляем жилищен имот.
Отделно от това, не може да бъде поставен в дял жилищен имот, тогава когато съпругът поискал възлагането на имота притежава друг жилищен имот. Когато съделителят поискал възлагането притежава друг недвижим имот, който не е жилищен или само идеални част от друг жилищен имот, няма пречка и съдът следва да допусне възлагане, при наличието на посочените по-горе предпоставки за възлагане на неподеляемо жилище. Прехвърлянето на друг жилищен имот непосредствено преди предявяването на иска за делба или в хода на делбеното производство не е пречка имотът да бъде поставен в дял на съделителя, извършил прехвърлянето.
Трябва да се консултирате с адвокат, за да се запознаете с правата и задълженията си при делбата на имота.
Изключително важно е да се разберете какви са вашите права преди да започнете процеса на делбата.
Помнете да бъдете справедливи и разумни при делбата на имот след прекратяване на брака.